6 1140x755 - Bajkowy Cesky Krumlov
Czechy,  Europa

Bajkowy Cesky Krumlov

W czasach gdy bilety do Pragi bywają tańsze niż komunikacja miejska w Krakowie, ciężko znaleźć kogoś kto w Pradze nie był. Nic dziwnego – piękna architektura miasta zdobyła każdego. Jako, że często nie doceniamy naszych południowych sąsiadów, oto mój pomysł na wolny weekend – iście bajkowy Cesky Krumlov.

Odkąd zobaczyłam wpis na zagranicznym blogu o najpiękniejszych miastach w Europie, Cesky Krumlov marzył mi się bardzo często. Mimo, że Czechy to nasz bliski sąsiad, nie wiedziałam jak dostać się tam w miarę szybko i bez auta. No i przede wszystkim tanio. Gdy w kwietniu wróciliśmy z mężem z podróży poślubnej w Kenii (do przeczytania tutaj ) to czułam się tak naładowana energią, że nie mogłabym sobie darować gdybyśmy nigdzie nie pojechali w długi weekend majowy. Wtedy z pomocą przyszedł mi Flixbus. Kupiłam stosunkowo tanie bilety do Pragi, tam mieliśmy kilkugodzinny przystanek, aby wsiąść w kolejny autobus do Ceskiego Krumlova. Bilety za osobę, w dwie strony wyszły ok 100zł.

W Pradze byłam już dwa razy i za każdym razem wydawało mi się, że turystów jest coraz więcej. Przejście przez starówkę wyglądało jak przeciskanie się koło ludzi przy kasie w supermarkecie. O ile zabytki nadal robią wrażenie, to ciężko je czasem ujrzeć wśród tłumów chińczyków z aparatami.

DSC 0314 scaled - Bajkowy Cesky Krumlov
8 scaled - Bajkowy Cesky Krumlov

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov okazał się dużo bardziej kameralny niż się spodziewałam. Stare Miasto to zbiór uroczych kamienic i wąskich ulic – mogło by grać Pragę, w której panuje dżuma (tylko walających się trupów brak).

Miasteczko jest niewielkie i bardzo przyjemne na spacer. Nad domami góruje wielki zamek, z którego zobaczymy najpiękniejszy widok na miasto. Średniowieczny charakter miasta spowodował, że znajduje się ono na liście obiektów UNESCO i jest jednym z najładniejszych miast w Czechach. Turystów jest względnie niewielu, a ceny niezbyt wygórowane Jest mnóstwo przyjemnych miejsc gdzie można usiąść i napić się czeskiego piwa czy zjeść smażeny syr z frytkami i sosem tatarskim.

Ze względu na to, że miasto nie należy do dużych, miejsc noclegowych jest niewiele. My zatrzymaliśmy się w Pension Vodotrysk , które znajduje się około 20 min spacerem od centrum, lecz jest to bardzo cicha i spokojna okolica.

DSC 0344 scaled - Bajkowy Cesky Krumlov
12 scaled - Bajkowy Cesky Krumlov
5 scaled - Bajkowy Cesky Krumlov

My z Yarkiem mieliśmy aż 1,5 dnia w tym mieście i nie sądzę aby więcej było potrzebne. W ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie wszystko zobaczyć, zostaje czas na spacery i leniwe picie piwa nad rzeką. Niemniej, miasto jest zdecydowanie warte zobaczenia, nawet na krótką chwilę. Zróbmy to zanim stado turystów rzuci się na nie jak wygłodniałe wilki, bo w Pradze powoli zaczyna brakować miejsc 🙂

Jestem Klaudia i od kilku lat moją największą pasją jest podróżowanie.  Żona, od niedawna także matka. Pasjonatka fotografii i szukania tanich lotów, nieustannie planując nowe podróże.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *