DSC7489 1 1140x760 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?
Europa

Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?

Budapeszt. Wiedeń. Bratysława. Trzy europejskie stolice, które Polacy odwiedzają najczęściej. Ma to związek z tanimi biletami przewoźników takich jak Polski Bus (teraz już Flixbus) czy biletami na kolej. Z polskich miast dość tanio możemy również dolecieć do Budapesztu jak i Wiednia ( skąd blisko też do Bratysławy). Wielokrotnie spotykam się z pytaniami, które miasto lepsze. Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława? Ale jak tu wybrać skoro każde jest takie inne ?

Budapeszt

Moja ulubiona stolica. Co tu więcej mówić, byłam 4 razy i za każdym razem dobrze wspominam to miasto. Nie jest tu tak tanio jak w Polsce czy Bratysławie, ale taniej niż w Wiedniu. Miasto dzieli się na Budę i Peszt. Ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji: Wzgórze Gellerta, Wzgórze Zamkowe, Baszta Rybacka,parlament, parki, a i same uliczki są naprawdę urokliwe. Widoki są różnorodne , można sporo zwiedzać, można pochodzić po licznych knajpkach czy zabawić się w klubie. Do tego mają dobre wina, a co roku jest Sziget Festival – zdecydowanie polecam!

DSC7519 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?
DSC7443 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?

Wiedeń

Byłam 3 razy i dopiero za ostatnim się dałam przekonać. Odrzucała mnie wszechobecna drożyzna i nuda. Architektura jest ciekawa, ale wszystko jak dla mnie wygląda tak samo. W dodatku lubię usiąść na kawie czy zasmakować lokalnej kuchnii, a ciężko jest znależć w miarę tani lokal. Najlepiej sprawdzić wcześniej ( tu macie link do posta o Wiedniu ), bo bez wcześniejszego zorientowania zapłacimy za danie kilkanaście euro (mi udało się znaleźć kilka miejsc na polską kieszeń). Jeśli jesteśmy smakoszami kawy czy bardziej wykwintnych restauracji to myślę, że Wiedeń będzie najbardziej odpowiedni. Schonbrunn i opera bardzo na plus, a w zoo mają pandy i to chyba największa atrakcja tego miejsca (oczywiście solidnie płatna). Praktycznie wszystkie atrakcje są płatne – niektóre nawet kilkanaście euro, a więc warto spojrzeć czy nie opłaca się nam bardziej wykupić Vienna Pass.

IMG 2255 1 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?
IMG E2352 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?

Bratysława

Najnudniejsze z trzech miast. Stolica Słowacji może być ciekawym punktem po drodze lub po prostu na wybranie się z Polski „gdziekolwiek blisko” . Jest spory zamek, a uliczki przypominają nieco polskie miasta jak Wrocław chociażby. Do pochodzenia, na spacer, ale jeden cały dzień starczy. Ot tak, szału nie ma. Ceny są zbliżone do polskich, więc nasz portfel zanadto nie ucierpi.

DSC 3799 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?
DSC 3816 - Budapeszt, Wiedeń czy Bratysława?

Warto wspomnieć że między Wiedniem, a Bratysławą jest rzut beretem, więc można ogarnąć dwa miasta w trakcie jednego wyjazdu. Opinie między Budapesztem, a Wiedniem są podzielone, ale sądzę, że warto zobaczyć oba miasta aby samemu wyrobić opinie.

Jestem Klaudia i od kilku lat moją największą pasją jest podróżowanie.  Żona, od niedawna także matka. Pasjonatka fotografii i szukania tanich lotów, nieustannie planując nowe podróże.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *